Czy montaż fotowoltaiki oznacza rezygnację z prądu z sieci?
Tytułowe pytanie pojawia się bardzo często w rozmowach z osobami zainteresowanymi fotowoltaiką. Nie ma się czemu dziwić – choć odnawialne źródła energii są obecnie „trendy”, informacje o tym, jak dokładnie działają panele słoneczne, nie stanowią wiedzy powszechnej. Warto zatem wyjaśnić, jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych i jak wygląda ich „związek” z siecią publiczną.
Czy istnieją instalacje fotowoltaiczne, które działają w 100% niezależnie od prądu z sieci?
Jak najbardziej tak. Są to instalacje typu off-grid.
Tego typu systemy nie są w żaden sposób połączone z publiczną siecią energetyczną. Jak zatem to działa?
- Panele fotowoltaiczne zbierają energię słoneczną i na bieżąco przetwarzają ją na prąd, który płynie w gniazdkach i zasila wszystkie instalacje znajdujące się w domu / gospodarstwie.
- Nadwyżka wyprodukowanego prądu jest magazynowana w specjalnych akumulatorach, które znajdują się na terenie posesji.
- Po zmierzchu, a także w innych sytuacjach, kiedy energia wytworzona przez przydomową instalację nie wystarcza, pobiera się ją z własnego magazynu.
Wydaje się kuszące, prawda? I rzeczywiście, są sytuacje, w których jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Przykład? Instalacje off-grid są bardzo często wykorzystywane w USA, Australii czy RPA. Ale nie w dużych miastach, a na farmach położonych z dala od „cywilizacji” – w miejscach, gdzie często występują przerwy w dostawach prądu z sieci. Wówczas instalacja fotowoltaiczna działa niczym zasilacz awaryjny UPS, zapewniając możliwość korzystania z elektryki nawet, kiedy prąd nie płynie „po kablu”.
Magazyn energii marki Tesla
A czy inwestycja w instalację off-grid ma sens w polskich warunkach klimatycznych? Można rozważyć takie rozwiązanie np. do zasilania działki letniskowej. Trzeba jednak pamiętać, że początkowy koszt może być nawet o 100% wyższy niż w przypadku instalacji on-grid.
Należy wziąć pod uwagę jeszcze jedną istotną kwestię: choć w Polsce nie brak długich, słonecznych dni, nie jest ich tyle, co np. w Teksasie na południu USA. Dlatego zupełne odcięcie domowej czy firmowej instalacji prądowej od sieci energetycznej (która działa niezawodnie na terenie całego kraju) mogłoby się skończyć niedoborami prądu, bądź koniecznością zamontowania bardzo dużych i drogich magazynów energii.
Stąd też większość instalacji fotowoltaicznych w Polsce (i w innych krajach Europy) to te działające w systemie on-grid (korzystające z net meteringu).
Instalacje fotowoltaiczne on-grid: czym są?
Fotowoltaika w trybie on-grid oznacza tyle, że instalacja OZE jest niejako sprzężona z siecią publiczną, a jej posiadacz staje się prosumentem. Co to oznacza w praktyce? Tyle, że nadal możliwe jest pobieranie energii z ZE. Ale to nie wszystko. Montaż instalacji fotowoltaicznej sprawia, że prąd zaczyna płynąć w dwóch kierunkach. W czym rzecz?
Otóż podobnie jak w przypadku instalacji off-grid, i w tej on-grid mogą powstać nadwyżki energetyczne. Będzie się tak działo głównie w miesiące letnie, kiedy dzień jest długi, a niebo bezchmurne.
Różnica polega na tym, że w instalacji on-grid nadwyżka jest magazynowana w sieci publicznej. W przypadku mikroinstalacji zakład energetyczny ma obowiązek jej „przechowania” dla prosumenta, a następnie rozliczenia na przestrzeni kolejnych 12 miesięcy.
Co to oznacza? Tyle, że prosument za każdą wysłaną 1 kWh otrzymuje 0,8 lub 0,7 kWh darmowej energii z sieci. Można ją wykorzystać nocą – kiedy instalacja fotowoltaiczna nie może pobierać energii słonecznej, a także, z większą intensywnością, w miesiącach zimowych.
Pamiętaj: to, czy otrzymasz 0,8 czy 0,7 kWh zależy od wielkości Twojej instalacji. Większa ilość zwrotu należy się przy najmniejszych instalacjach, tj. tych do 10 kWp, a mniejsza stawka obowiązuje dla instalacji od 10 do 50 kWp.
KALKULATOR
Jakie zalety ma inwestycja w instalację on-grid?
Net-metering to nie jedyna korzyść z inwestycji w instalację sprzężoną z siecią publiczną. Decydując się na to rozwiązanie:
- stajesz się prosumentem – przyczyniasz się zatem do większej „demokratyzacji” rynku energii elektrycznej, która być może w przyszłości doprowadzi do jego uwolnienia,
- zyskujesz pewność, że nie zabraknie Ci prądu – kiedy nie wystarczy tego wyprodukowanego przez fotowoltaikę, zawsze możesz dobrać odpowiednią ilość z Sieci. Co ważne, zmiana źródła prądu odbywa się automatycznie. Nie musisz się więc zastanawiać, gdzie i co przełączyć,
- drastycznie obniżasz wysokość rachunków za prąd z sieci – nadal je płacisz, ale mogą wynosić nawet zaledwie 10% tego, co płacisz obecnie (tak dzieje się u naszych Klientów!).
Dlatego instalacje on-grid to dziś najlepsze możliwe rozwiązanie w polskich warunkach klimatycznych. Pamiętaj: od ubiegłego roku z net meteringu mogą korzystać wszyscy prosumenci wykorzystujący mikroinstalacje PV (te do 50 kWp) – bez względu na to, czy mowa o gospodarstwach domowych, czy o firmach lub spółdzielniach rolnych!
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak wygląda montaż fotowoltaiki w praktyce oraz ile wyniosą Twoje oszczędności, zapraszamy do kontaktu. Przygotujemy dla Ciebie szczegółową wycenę, dzięki której sam ocenisz, czy panele słoneczne to odpowiednie rozwiązanie.
FORMULARZ