Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Wzrost cen prądu dla firm! +100% na Towarowej Giełdzie Energii

Oceń ten post:
3.00 5 1 2
Opublikowano 03.07.2018 r.

100% - o tyle wzrosła cena energii elektrycznej. Wydawać by się mogło, że jest to absolutnie niemożliwe, a jednak tak się stało. Tak było, na Towarowej Giełdzie Energii na przełomie maja i czerwca 2018 roku. Kontrakty na III i IV kwartał poleciały do góry, przekraczając magiczną kwotę 400 zł. Później te ceny spadły, natomiast ten wzrost był zaskakujący, co najmniej mówiąc.

 

Dla porównania w ubiegłym roku te same kontrakty kosztowały w granicach 160-180 zł. Wy jeszcze tego nie widzicie na swoich rachunkach, bo kontrakty które zawarliście z zakładem energetycznym czy z firmą, która wam dostarcza prąd są długoterminowe (na jeden rok, dwa, trzy), natomiast kolejna propozycja, którą otrzymacie już nie będzie taka atrakcyjna.

 

Z tego co obserwujemy rynek, cena za mWh w popularnej taryfie dla firm C11 w marcu kosztowała w granicach 240 - 250 zł w zakupie, a dzisiaj są to ceny w granicach 280-300 zł. Oczekujcie niemiłej informacji od swojego dostawcy prądu.

 

Taka cena i taki wzrost cen energii spowodował, że Urząd Regulacji Energetyki zaczął się zastanawiać, czy to nie jest jakiś spisek dużych zakładów energetycznych lub inny powód, bo nie potrafił tego uzasadnić. Natomiast z drugiej strony prezes Tauronu twierdzi, że to nie jest spisek tylko tak na prawdę skutek galopujących cen uprawnień emisji CO2.

 

Prawda pewnie leży pośrodku.

 

prąd dla firm podwyżki cen 

Przedstawimy jednak najważniejsze przyczyny podwyżek cen prądu, które udało nam się zebrać:

 

1) Mamy ciepłe lato. Pracują klimatyzatory, bo przecież kwiecień/maj były bardzo ciepłymi miesiącami. Tym samym poziom wód w rzekach spada, a wzrasta zapotrzebowanie do chłodzenia generatorów energetycznych.

 

2) Po drugie wprowadzone taryfy antysmogowe i w ogóle cała walka ze smogiem wyparła z rynku tani węgiel. Zakłady energetyczne w obawie, czy te taryfy nie są przypadkiem wykorzystywane do np. “zasilania samochodów elektrycznych czy do prania”, tylko właśnie do zasilania pieców akumulacyjnych zapobiegawczo troszeczkę te ceny podniosły.

 

3) Kolejny element, to węgiel, a tak na dobrą sprawę gospodarka związana z kopalniami. Przez ostatnie lata duże zakłady energetyczne typu Enea, PGE, Tauron w taki czy inny sposób zostały zaangażowane w zakup i wsparcie kopalni węglowych, które miały ogromne problemy.

Enea np. kupiła Bogdankę - co prawda jedną z bardziej rentownych kopalni, natomiast pozostałe nasze kopalnie niekoniecznie muszą być takie rentowne, a biorąc pod uwagę że blisko połowa kosztów wydobycia, to koszty pracownicze, a niedawno usłyszeliśmy że poprawiła się sytuacja w górnictwie, więc możemy wrócić do starych przywilejów typu 13, 14, Barbórka, itd. to skądś te pieniądze muszą zostać wzięte.

Najczęściej i najprościej z rynku.

Kwestia węgla jest bardzo długa i bardzo mi się podoba taka anegdota, która mówi, gdzie jest węgiel i ile on będzie kosztował. Ślązacy mówią: mój dziadek pracował w kopalni na 10 metrach. Mój ojciec pracował na kopalni na 100 metrach. Ja pracuję na kopalni na kilometrze. Koszty wydobycia cały czas rosną.

 

4) Ostatni element bardzo wpływający na cenę energii elektrycznej, to jest CO2 czyli uprawnienia do emisji dwutlenku węgla.

Nie wchodząc już w szczegóły, (jeśli chcecie dowiedzieć się dokładnie, co to jest to dokładnie jest to poczytajcie sobie o protokole z KIOTO  z 1997 roku) uprawnienia za tonę (bo to się przelicza za tonę) kosztowały jeszcze w zeszłym roku 5-6 euro. W tej chwili kosztują 15-16 euro i właśnie według prezesa Tauronu, 16 euro to jest plus 70 zł do waszego rachunku za energię elektryczną.

Różne instytucje szacują, że ta cena w przeciągu 2-3 lat skoczy nam do 20 euro. Mówię tutaj od 2020 roku, a później do 2030, może nawet trochę wcześniej ta cena może być na poziomie 40 euro.

To są już naprawdę duże kwoty. Wzrost rachunku o 10% = przeliczcie sobie ile tysięcy więcej będziecie miesięcznie płacili? Ile więcej musicie zarobić? Ile więcej wasza firma musi sprzedać, aby pokryć ten rachunek.

Średnio żeby pokryć koszt rocznego rachunku większego o 10 tysięcy złotych, to wasza firma przy założeniu, że ma rentowność wysokości 20% musi sprzedać towary czy usługi o wartości 50 tysięcy zł.

Czy to dużo czy mało - sami musicie to ocenić.


 

 Wykres: Prognoza wzrostu cen za energię elektryczną dla przemysłu
Prognozowane ceny energii elektrycznej dla przemysłu na podstawie danych Ministerstwa Gospodarki
(źródło: cezos.pl)


 

Co przedsiębiorca może teraz zrobić, by uniknąć lub ograniczyć wzrost cen prądu?

 

fotowoltaika dla firm 

Rozwiązań jest kilka.

 

1) Przede wszystkim możecie sprawdzić, czy macie odpowiednią taryfę i jaką płacicie cenę za mWh. Może się okazać tak, że skończyła się jakaś promocja i aktualna cena wysoko odbiega od ceny rynkowej. Jest to jedna rzecz.

 

2) Druga rzecz jest taka, że dzisiaj możecie podjąć decyzję że podpisujecie kontrakt ze swoim dostawcą energii elektrycznej. Jest to takie samo ryzyko, jak zakup akcji - może być drożej, a może być taniej. Nikt tego nie wie, najważniejsze jest żeby zminimalizować straty, jeżeli chcemy bawić się w tzw. grę na giełdzie.

 

3) Kolejna rzecz jeżeli macie już taryfy i macie różny profil zużycia energii elektrycznej, to sprawdźcie czy macie właściwie dobraną taryfę. Czy profil dzienny, nocny, weekendowy jest zgodny z tym jak wasza firma funkcjonuje. Zobaczcie również czy nie przekraczacie mocy biernej, bo tu też często zdarzają się przypadki, że firmy płacą po kilka tysięcy złotych rocznie, a czasami nawet i więcej, a są w stanie ten koszt zminimalizować, a nawet zlikwidować.

 

Jeżeli macie z tym kłopot lub nie macie na to czasu, wiedzy, czy chęci, to możecie się do nas zwrócić. Napisać na [email protected] Sprawdzimy jak w tej chwili wygląda wasz rachunek, czy jest on dopasowany do możliwości rynkowej.

 

4) Kolejna rzecz - elektrownia słoneczna. Możecie się zastanowić czy nie chcecie być producentem własnej elektrowni elektrycznej. Z jednej strony macie swój prąd, macie coś darmowego. Z drugiej strony zabezpieczacie się przed wzrostem ceny energii.

 

 

Nie w każdej firmie sprawdzi się fotowoltaika. Wszystko zależy od tego jaki mamy profil zużycia energii elektrycznej, natomiast warto to sprawdzić. Jeśli wasz konkurent to robi, to albo będzie miał większą marżę ze sprzedaży albo będzie mógł obniżyć ceny, a tym samym wy staniecie się niekonkurencyjni.

Możecie się do nas zgłosić. Wykonamy bezpłatny audyt. Sprawdzimy: efektywność ekonomiczną takiej inwestycji, jaka instalacja fotowoltaiczna by wam pasowała, jak możemy ją sfinansować - no i najważniejsze - czy macie możliwości techniczne, by zbudować instalację fotowoltaiczną.

Czy wasz dach może na siebie zarabiać? Piszcie lub dzwońcie do nas, wykonujemy takie audyty bezpłatnie!

Jedyne czego nie możecie zrobić, to po prostu zostawić te informacje. Bardzo często i my to obserwujemy przychodzi rachunek za energię elektryczną i on od razu trafia do księgowej. Nie zawsze tak jest, ale bardzo często. Sprawdźcie sobie czy nie przepłacacie.

Potrafimy przejechać przez całe miasto żeby gdzieś zapłacić taniej o 5 zł za jakiś produkt, a za energię elektryczną, która jest niezwykle ważna do funkcjonowania każdego biznesu nie zawsze to robimy, bo po prostu tak się przyzwyczailiśmy.

Czas to zmienić!

 


 

Masz pytania? Chcesz uniknąć podwyżek prądu?
Zamów Darmową Konsultację!

 FORMULARZ

 


 

Źródła:

http://www.energetyka24.com/grzegorczyk-wzrost-kosztow-co2-glowna-przyczyna-zwyzki-cen-energii

http://energetyka.wnp.pl/prezes-tauronu-wzrost-kosztow-co2-glowna-przyczyna-zwyzki-cen-energii,324589_1_0_0.html

https://enerad.pl/aktualnosci/ceny-pradu-w-2018-roku/

https://doradcyenergetyczni.com.pl/wzrost_cen_energii/

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/prezes-ure-a-wzrost-cen-pradu-w-polsce/yecv83m

http://innpoland.pl/143871,gwaltowny-wzrost-cen-pradu-energia-elektryczna-rekordowo-droga