Poproś o darmową konsultację!
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatnościWarunki korzystania z usług.

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Pompy ciepła
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Mazowieckie:

  Małopolskie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Warmińsko Mazurskie:

  Wielkopolskie:

 

« Wróć

Pompy ciepła: split, a monoblok – różnice

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 21.12.2021 r.

split monoblok pompy ciepla roznice

 

Powietrzne pompy ciepła to coraz popularniejsze urządzenia służące do ogrzewania budynków. Nie ma się czemu dziwić: są bardzo wydajne, pracują bezobsługowo i pozwalają znacznie ograniczyć koszty pozyskania energii cieplnej. Do tego są łatwiejsze do zamontowania niż pompy gruntowe.

Ty również zastanawiasz się nad inwestycją w to rozwiązanie. Pozostaje jeszcze jedno pytanie: czy wybrać model split, czy monoblok. Poznaj różnice!

 

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

 

Pompa ciepła, bez względu na to, czy mowa o modelu split, czy monoblok, działa zawsze na takiej samej zasadzie. Polega ona na:

  •  pobieraniu ciepła z naturalnego, odnawialnego źródła (w tym przypadku powietrza),
  •  jego przekazywania za pośrednictwem czynnika chłodniczego do parownika,
  •  odparowaniu czynnika chłodniczego i sprężeniu powstałej pary – tak aby podniosła się jej temperatura,
  •  skropleniu czynnika chłodniczego i oddaniu ciepła do systemu grzewczego.

 

Tak działające urządzenie może zarówno ogrzewać centralne ogrzewanie budynku, jak i ciepłą wodę użytkową. Do pracy – poza „naturalnym ciepłem” pozyskiwanym z dolnego źródła, potrzebuje również energii elektrycznej. Najczęściej proporcje między tymi źródłami energii wynoszą 75:25% na korzyść energii odnawialnej.

Chociaż jednak zasada działania pompy ciepła i wynikające z niej korzyści (tania i ekologiczna produkcja energii cieplnej w zautomatyzowany sposób) są podobne, już same typy konstrukcji urządzeń mogą być różne. Dwa podstawowe typy powietrznych pomp ciepła to split oraz mono.

 

———

oferta brewa pompy ciepla

——— 

 

Pompy ciepła split i monoblok: na czym polega różnica w budowie?

 

Mówiąc najkrócej: kluczowa różnica – pociągająca za sobą dalsze konsekwencje – jest związana z konstrukcją pomp ciepła monoblok i split. I tak:

  •  pompy monoblok to takie, w których cały układ chłodniczy jest umieszczony w jednej, hermetycznej jednostce;
  •  pompy typu split to te, w których układ chłodniczy jest rozdzielony między jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Na zewnątrz umieszczane są sprężarka, parownik oraz zawór rozprężny. Wewnątrz – wymiennik ciepła, czyli skraplacz, a także pompa obiegowa.

 

Czym w konsekwencji różnią się pompy monoblok i split?

Przyjrzyjmy się najważniejszym aspektom konsekwencji, jakie pociągają za sobą różnice w budowie poszczególnych pomp.

 

Montaż pomp ciepła split i monoblok 

W przypadku pomp mono cała jednostka chłodnicza jest fabrycznie zmontowana i w pełni hermetyczna. To gwarantuje 100% szczelność urządzenia i sprawia, że jego instalacja jest prostsza oraz nie wymaga specjalnych uprawnień F-gazowych. Podłączenie następuje tylko po stronie wodnej.

Inaczej jest w przypadku urządzenia split. Tu część instalacji chłodniczej jest wykonywana już w trakcie prac montażowych – trzeba m.in. połączyć obie części jednostki przewodami. W związku z tym pojawia się większe ryzyko utraty szczelności systemu. Instalator musi mieć też uprawnienia F-gazowe. 

 

Cena

Inwestycja w pompę typu split zazwyczaj wiąże się z mniejszą inwestycją finansową – w kontekście zakupu samego urządzenia. Pojawiają się jednak dodatkowe koszty związane z koniecznością dopełnienia wymogów formalnych, tj. obowiązkiem założenia tzw. karty produktu i zlecania fachowcom regularnych kontroli szczelności. To konieczność, jeśli moc takiej pompy przekracza 10 kW.

Pompy typu monoblok są droższe „na start”, ale później nie generują dodatkowych kosztów – nie ma konieczności zakładania karty produktu ani wykonywania inspekcji technicznych.

 

Akustyka

Urządzenia typu monoblok są dobrze zaizolowane akustycznie oraz termicznie. Wpływa to niekorzystnie na ich wyższy koszt, ale jednocześnie podnosi komfort użytkowania. Nie trzeba się obawiać, że praca systemu będzie zbyt głośna, a co za tym idzie – szukać miejsca na montaż sprzętu z dala od „nocnej” strefy domu.

Pompy typu split mogą pracować nieco głośniej.

 

Bezpieczeństwo i niezawodność działania

W przypadku pomp split, w których część układu chłodniczego powstaje na etapie instalacji jest większe ryzyko powstania nieszczelności. Przy ich montażu jest też więcej momentów, w których można popełnić błąd skutkujący potem frustrującymi i kosztownymi awariami.

Z drugiej strony urządzenia tego typu są lepiej zabezpieczone na wypadek przerw w dostawach prądu. Jeśli pompie split zabraknie zasilania, nie ma ryzyka, że przewody układu zamarzną, a urządzenie zostanie uszkodzone. Wynika to z faktu, że wymiennik ciepła jest montowany wewnątrz.

Pompy monoblok są zmontowane w całości w fabryce, więc nie ma ryzyka rozszczelnienia układu chłodniczego, a momentów, w których można popełnić błąd podczas montażu jest mniej (choć nadal mogą się zdarzyć pomyłki po stronie wodnej!). Jednak rzeczywiście ryzyko zamarznięcia przewodów przy odcięciu dostawy prądu jest wyższa. Aby się przed tym uchronić, stosuje się specjalne zabezpieczenia – przede wszystkim tworzy się izolowane połączenie wodne z wykorzystaniem preizolowanych rur wodnych. Są one układane ok. 20 cm poniżej poziomu przemarzania gruntu. Można też wykonać awaryjne zasilanie elektryczne – tak, aby przy odcięciu dostępu do prądu można było podtrzymać pracę pompy ciepła.

 

Efektywność energetyczna

Pod względem wydajności pracy pompy split i monoblok obecnie nie różnią się już w znaczący sposób. Jeszcze kilka lat temu te pierwsze były mniej efektywne. Dziś jednak „technologia poszła do przodu”, więc wystarczy wybrać urządzenie sprawdzonej marki, a co za tym idzie – jakości, o mocy dopasowanej do zapotrzebowania energetycznego budynku. Nie ma znaczenia, czy to split, czy monoblok.

 

——— 

dotacje na pompy ciepla

———

   

Pytanie więc: które rozwiązanie wybrać – split czy monoblok? Nie ma na nie jednej, dobrej odpowiedzi. W największym skrócie:

  • zasada pracy obu typów urządzeń jest taka sama, mogą one być też równie efektywne, gdy chodzi o produkcję energii,
  • pompy split są tańsze, ale ich montaż jest bardziej wymagający plus mogą się pojawić dodatkowe koszty (regularne kontrole szczelności + karta produktowa),
  • pompy typu monoblok są bardziej kosztowne, ale mogą pracować ciszej i są mniej narażone na problemy ze szczelnością. Trzeba je jednak dodatkowo zabezpieczyć, aby nie zostały uszkodzone w wyniku zamarznięcia przewodów.

Pompy ciepła
dostępne w naszej ofercie:


 

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji lub szukasz optymalnego systemu grzewczego do fotowoltaiki, skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej!

FORMULARZ

Poproś o darmową konsultację!
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatnościWarunki korzystania z usług.

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Pompy ciepła
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Mazowieckie:

  Małopolskie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Warmińsko Mazurskie:

  Wielkopolskie: