Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Fotowoltaika
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Małopolskie:

  Mazowieckie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Świętokrzyskie:

  Wielkopolskie:

  Zachodniopomorskie:

« Wróć

Instalacja fotowoltaiczna a podatek akcyzowy

Oceń ten post:
5.00 5 1 4
Opublikowano 06.04.2021 r.

Czy użytkownik instalacji fotowoltaicznych musi płacić akcyzę? Czy jest zobligowany do składania zgłoszenia rejestracyjnego? Jakie sa inne obowiązki nałożone na właściciela paneli fotowoltaicznych? Dowiedz się więcej czytając poniższy artykuł.

 

 

Kto jest podatnikiem?

Podatnikiem podatku akcyzowego jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą. Tak wynika z art. 13 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 722).

Podatnikiem zatem będzie każda osoba fizyczna, bez względu na to czy prowadzi działalność gospodarczą, czy nie prowadzi działalności gospodarczej tzw. „zwykły Kowalski” oraz każda osoba prawna.

 

Przedmiot opodatkowania

W podatku akcyzowym opodatkowany jest obrót energia elektryczną. Należy jednak jasno podkreślić, iż jest to podatek jednofazowy, w którym opodatkowaniu podlegają czynności na ostatnim etapie obrotu. Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. Dz.U. z 2020 r. poz 722 ze zm.) przedmiotem opodatkowania jest m. in. sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu oraz zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię.

Obowiązek podatkowy u podatnika powstanie z chwilą zaistnienia czynności podlegającej opodatkowaniu, co w konsekwencji będzie obligować do złożenia deklaracji podatkowej i zapłaty podatku akcyzowego na zasadach wynikających z art. 24 ust. 1.

 

Z przepisu tego jasno wynika, iż podmiot nieposiadający koncesji, zużywający energię elektrycznąjest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zużycie energii elektrycznej.

 

Zwolnienie

Nie wszyscy podatnicy posiadający instalacje fotowoltaiczne i zużywający przez siebie energię elektryczną będą obowiązani do zapłaty ww. podatku.

Kluczowe znaczenie ma tutaj art. 5 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Zgodnie z tym art. zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię.


Można zatem jasno stwierdzić, iż podatnicy, który założyli instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy nieprzekraczającej 1MW i wytwarzają energię elektryczną, którą zużywają na własne potrzeby są zwolnione z opłacania podatku akcyzowego.


 Co jednak w sytuacji gdy dysponujemy nadwyżkami wytworzonej energii? Czy magazynując nadwyżki energii u dostawcy energii elektrycznej jesteśmy zobligowani do zapłaty podatku akcyzowego?

Spółka obrotu posiada koncesje na obrót energią elektryczną, dlatego magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej bezpośrednio u dostawcy energii nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu, obowiązek ten przechodzi na dostawcę energii elektrycznej.

 

Obowiązek rejestracji

Do końca stycznia 2021 roku mimo, iż na podatnikach, którzy posiadali instalację fotowoltaiczne o łącznej mocy nieprzekraczającej 1MW nie ciążył obowiązek zapłaty podatku, to przed dniem dokonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu, musieli oni składać zgłoszenie rejestracyjne właściwemu urzędowi skarbowemu.


Nowelizacja ustawy, która obowiązuje od 01 lutego 2021 r. znosi obowiązek rejestracji.

Zgodnie z art. 16 ust. 7a ustawy o podatku akcyzowym obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego nie ma zastosowania do podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

 

Deklaracje podatkowe

Jak już wcześniej wspomniano art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym jasno nakłada obowiązek składania comiesięcznych deklaracji podatkowych.

Mimo, iż posiadając instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, jesteśmy zwolnieni z opłacania podatku oraz ze składania zgłoszenia rejestracyjnego. Ustawodawca nie zwolnił nas jednak ze składania comiesięcznej deklaracji.

Wzór deklaracji dla podatku akcyzowego od energii elektrycznej został określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 stycznia 2018 roku w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy.

Druk AKC-4 wraz z załącznikiem AKC-4/H należy składać co miesiąc właściwemu urzędowi skarbowemu wykazując zwolnienie od podatku.

 


UWAGA!!!

Z dniem 1 lipca 2021r. wejdzie w życie art. 24e, zgodnie z którym podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy posiadają instalacje fotowoltaiczną o łącznej mocy nieprzekraczającej 1MW, będą obowiązani do składania deklaracji co kwartał.

Termin złożenia deklaracji to 25 dzień drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Zakładając zatem, że pierwszy kwartał za który powstanie obowiązek złożenia deklaracji to trzeci kwartał roku 2021-pierwszą deklarację należy złożyć do 25 listopada 2021r.

 

Dodatkowo ustawodawca jasno określił, iż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które dokonują czynności podlegających opodatkowaniu w zakresie wyrobów akcyzowych objętych zerową stawką akcyzy lub objętych zwolnieniem (instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW), NIE SKŁADAJĄ DEKLARACJI PODATKOWYCH.


 

Ewidencja ilościowa energii

Następnym obowiązkiem nałożonym na podatnika w związku z posiadaniem instalacji fotowoltaicznych i zużyciem energii elektrycznej jest prowadzenie ewidencji ilościowej energii elektrycznej.

Zgonie z art. 138h ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym ewidencje energii elektrycznej prowadzą podatnicy zużywający energię elektryczną w przypadku, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 i 4. Ewidencja ta powinna zawierać dane niezbędne do określenia w okresach miesięcznych, łącznej ilości m.in.
• energii elektrycznej wyprodukowanej,
• energii elektrycznej zużytej na potrzeby własne
• czy energii elektrycznej zwolnionej od akcyzy


Powyższe przepisy nie mają zastosowania do podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, lecz jest zużywana przez ten podmiot, pod warunkiem, że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Biorąc powyższe pod uwagę dopóki energia elektryczna będzie zużywana na własne potrzeby, dopóty nie powstanie obowiązek prowadzenia ewidencji ilościowej energii.

Jednak gdy nasza instalacja wyprodukuje nadwyżki energii, które wprowadzimy do sieci (prześlemy do magazynu do zakładu energetycznego) wtedy nastąpi wykorzystanie instalacji połączonych i współpracujących ze sobą co zrodzi obowiązek prowadzenie ewidencji ilościowej energii elektrycznej.

 

 

Tabelaryczne zestawienie obowiązków podatników

 

Obowiązki podatnika

Instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW

Instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy powyżej 1 MW

Podatek akcyzowy

Zwolnienie na postawie art. 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego

TAK

Rejestracja

 Zwolnienie na podstawie art. 16 ust. 7a ustawy o podatku akcyzowym

TAK

Składanie deklaracji podatkowych

Firmy co kwartał/osoby fizyczne nieprowadzące działalności-NIE (zmiany od 1 lipca 2021r.)

TAK

Ewidencja ilościowa energii elektrycznej

Firmy co kwartał/osoby fizyczne nieprowadzące działalności-NIE (zmiany od 1 lipca 2021r.)

TAK

 

Reasumując, każdy kto podsiada instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy nieprzekraczającej 1MW nie zapłaci podatku akcyzowego oraz nie jest zobligowany do składania zgłoszenia rejestracyjnego.

Ustawodawca przewidział jednak inne obowiązki ciążące na podatniku, a mianowicie comiesięczne składanie deklaracji podatkowej do właściwego urzędu skarbowego oraz prowadzenie ewidencji ilościowej energii elektrycznej.

 

Bibliografia:

 

  1. Indywidualna interpretacja podatkowa wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 07-08-2020, syg. 0111-KDIB3-3.4013.99.2020.1.PJ
  2. Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 722 ze zm.)
  3. Rozporządzenie Ministra Finansów  z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2525 ze zm.)
  4. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 stycznia 2018 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy

 

Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Fotowoltaika
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Małopolskie:

  Mazowieckie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Świętokrzyskie:

  Wielkopolskie:

  Zachodniopomorskie: