Kiedy kolektory płaskie a kiedy próżniowe?
Kolektory płaskie to najbardziej znane urządzenia dostępne na rynku. Idealnie służą do efektywnego podgrzewania wody użytkowej, basenów oraz wspomagania niskotemperaturowych systemów centralnego ogrzewania.
Próżniowe kolektory słoneczne są także efektownym i nowoczesnym źródłem ciepła. Dają możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej, wspomagania centralnego ogrzewania w domach jedno i wielorodzinnych, hotelach, pensjonatach, obiektach służby zdrowia, obiektach sakralnych, jak i również podgrzewania wody basenowej. Wysoka całoroczna sprawność i wydajność energetyczna stawia kolektory próżniowe w czołówce wybieranych przy realizacji inwestycji solarnych w Polsce i za granicą.
Kiedy płaskie, a kiedy próżniowe?
Trudno jednoznacznie zalecić odnośnie wyboru typu kolektorów słonecznych. Jeżeli większe ilości ciepłej wody zużywamy latem, warto zainwestować w kolektory płaskie. Jeśli natomiast zużycie wody latem i zimą jest porównywalne, chcemy zmniejszyć koszty ogrzewania wody użytkowej również zimą, warto zdecydować się na kolektory próżniowe – są wydajniejsze od płaskich, szczególnie w czasie pochmurniejszych dni.
Żródło: Kolektory.pl
Kolektory próżniowe są wydajniejsze, zwłaszcza w warunkach jesienno-wiosennych i zimowych – pochłaniają nie tylko promieniowanie bezpośrednie (jak kolektory płaskie), ale również rozproszone przez chmury – a próżnia gwarantuje idealną izolację termiczną. Latem pokrywają więc zapotrzebowanie na ciepłą wodę niemal w 100%, zaś zimą – nawet w 30%. Ponieważ są wydajniejsze od kolektorów płaskich, wykorzystuje się je częściej także do wspomagania ogrzewania centralnego.
Kolektory próżniowe, wymagające mniej miejsca, są lepszym rozwiązaniem przy dachach o mniejszej powierzchni. Są one również polecane, gdy nie ma możliwości optymalnego ustawienia kolektorów płaskich w kierunku południowym i pod odpowiednim kątem do poziomu – kolektory próżniowe mają większe możliwości montażu: mogą leżeć bezpośrednio na dachu płaskim, można je montować na elewacji budynku, ich instalacja możliwa jest zarówno w pionie, jak i poziomie.
Kolektory płaskie są za to estetyczniejsze. Warto je na pewno zastosować, gdy decyzja o instalacji solarnej zapada jeszcze na etapie projektu czy budowy domu. Umożliwiają bowiem montaż w konstrukcji dachu (na tej samej zasadzie co okna połaciowe) i w tej części zastępują fragment pokrycia (to oszczędność na materiale pokryciowym). Niezależnie od wybranego rodzaju pokrycia, idealnie się w nie wpisują. Kolektory płaskie montowane w ten sposób można również łączyć z oknami dachowymi. Płaskie panele solarne zintegrowane z pokryciem i oknami dachowymi tworzą jednolitą powierzchnię.
Źródło: www.e-instalacje.pl
Zobacz również film: Kolektory płaskie czy próżniowe?
FORMULARZ